Nowoczesne oprawy oświetleniowe LED – SQUARES 50 LED od Aquaform

2016-12-09

Nowoczesne oprawy oświetleniowe LED oferują możliwość indywidualnej konfiguracji wielu parametrów. Można dostosować nie tylko moc i strumień świetlny ale też odwzorowanie barw, temperaturę barwową oraz kąt świecenia, które wspólnie wpływają na atmosferę oświetlanego wnętrza. Możliwość indywidualizacji parametrów powoduje, że zintegrowane oprawy LED są lepiej dopasowane do wymagań projektowanego pomieszczenia niż rozwiązania tradycyjne. Są też bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Nowa kolekcja SQUARES 50 LED to kolejne oprawy oświetleniowe Aquaform zintegrowane ze źródłem LED, które oferują parametry znacznie przewyższające standardowe źródła światła. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę przy wyborze lampy LED.Dlaczego zintegrowane oprawy oświetleniowe LED?


Nowoczesne oświetlenie LED to przede wszystkim niższe zużycie energii niż przy tradycyjnych halogenowych źródłach światła, a to z kolei mogą być wymierne oszczędności w rachunkach. Po drugie technologia LED, dzięki niższej temperaturze pracy, wydziela mniej ciepła niż halogeny czy żarówki, co poprawia komfort użytkowania wnętrza. I to przez długi czas: oprawy LED mogą pochwalić się żywotnością nawet powyżej 60 000h świecenia! Po trzecie – oprawy zintegrowane ze źródłem światła LED oferują wyższą jakość światła i to nie tylko światło o lepszych parametrach od oferowanego przez standardowe źródła światła. Rozwiązania zintegrowane emitują światło lepszej jakości niż popularne retrofity (zamienniki LED dla halogenów i żarówek).Jakość światła a samopoczucie

Słyszałeś o tętnieniu? To zjawisko migotania światła, często nie rejestrowane przez oko ludzkie. Czy wiesz, że źródła światła o słabszej jakości, właśnie przez zbyt duże tętnienie, mogą przyczyniać się do bólu głowy lub kłopotów ze skupieniem uwagi? Oświetlenie LED zintegrowane z oprawą może eliminować ten problem. Jak? Rozwiązania zintegrowane umożliwiają producentowi oświetlenia idealne wyważenie parametrów oprawy oświetleniowej i diody LED. Dzięki temu na etapie produkcji oprawy oświetleniowej możemy zadbać w pełni o parametry oświetlenia a nie samej oprawy – m.in. o to aby zminimalizować tętnienie.


Wybierz moc, strumień świetlny i temperaturę barwową dopasowane do wnętrza


Od mocy oprawy zależy nie tylko pobór energii ale też strumień świetlny. Im wyższa moc tym większy strumień świetlny oprawy = więcej światła we wnętrzu. Moduły LED w kolekcji SQUARES 50 LED pozawalają na osiągnięcie strumienia świetlnego nawet do 1200lm. Jest to wystarczająca ilość światła do wyeksponowania fragmentu wnętrza nawet jedną oprawą.


Ogromny wpływ na odbiór oświetlenia ma temperatura barwowa. Kolekcja SQUARES 50 LED oferuje 2 temperatury barwowe (WW i NW). Przy świetle o cieplejszej barwie (WW) przyjemniej się odpoczywa, podczas gdy w białym, nowoczesnym pomieszczeniu połyskliwe lub metalowe elementy wnętrza lepiej wyeksponuje światło o zimniejszej barwie (NW). Oprawy NW działają rozbudzająco, dzięki czemu mogą lepiej sprawdzać się w pomieszczeniach biurowych.Kąt świecenia ma znaczenie


Przy projektowaniu oświetlenia nie bez znaczenia jest też kąt rozsyłu światła. SQUARES 50 LED oferuje do wyboru kąty 24°, 31° i 45°. Każdy z nich spełnia inną funkcję. Oświetlenie o wąskim kącie świecenia lepiej sprawdzi się jako oświetlenie akcentujące podczas gdy szersze kąty, takie jak 45°, z powodzeniem mogą tworzyć funkcjonalne oświetlenie ogólne pomieszczenia.  


Wygodne sterowanie oświetleniem


Sterowanie oświetleniem to bardzo wygodne rozwiązanie pozwalające na dopasowywanie oświetlenia do zmieniających się w ciągu dnia zewnętrznych warunków świetlnych. Wersja SQUARES 50 LED 230V w standardzie może być ściemniana w systemie Phase-Control. Pozostałe oprawy z kolekcji mogą być opcjonalnie sterowane w systemach: switchDIM, DALI oraz Phase Control. SQUARES 50 LED sterowany w systemach switchDIM i DALI może być ściemniany w zakresie od 100% nawet do 1% znamionowego strumienia świetlnego. Przy Phase-Control możliwe jest ściemnianie od 100% do 30% strumienia świetlnego.  Barwy w dobrym świetle – CRI

Światło ma wpływ na to jak odbieramy barwy. Parametr CRI mówi o jakości ich odwzorowania – im wyższy, tym oświetlenie mniej będzie wpływało na odbiór kolorów. Do codziennego użytku wystarczające jest CRI>80. Jednak we wszystkich wnętrzach gdzie odwzorowanie koloru jest bardzo ważne warto zastanowić się nad oprawami z CRI>90, a nawet CRI>97. Wysokie CRI szczególnie cenne może być w pracowniach architektonicznych, pracowniach malarskich, studiach graficznych i fotograficznych, galeriach sztuki czy gabinetach lekarskich.

Przed zaświeceniem ważny jest montaż oświetlenia

Dzięki otworowi rewizyjnemu oprawy wpuszczane SQUARES 50 LED ułatwiają nie tylko montaż ale także, w razie potrzeby, dostęp do zasilacza. Oprawy SQUARES 50 LED występują w 2 sposobach montażu – jako lampy sufitowe i oświetlenie wpuszczane (z ramką i bez ramki).Nowoczesne oprawy oświetleniowe LED – świetlenie skrojone na miarę

Zalety zintegrowanych opraw LED to możliwość indywidualnego doboru parametrów opraw oraz wysoka jakość światła. Dzięki różnym mocom, temperaturom barwowym i kątom świecenia można kreować oświetleniem atmosferę wnętrza. Barwa ciepła (3000K) dobrze sprawdza się w ‘ciepłych’ wnętrzach mieszkalnych i pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku, podczas gdy barwa 4000K lepiej  komponuje się w nowoczesnych, białych wnętrzach i miejscach przeznaczonych do pracy. Ważną funkcjonalnością opraw LED jest możliwość ściemniania, które pozwala dopasowywać ilość światła do zmieniających się warunków zewnętrznych. W kolekcji SQUARES 50 LED opcjonalnie dostępne są ściemniania w systemach DALI i switchDIM, które pozwalają na ściemnianie oprawy w zakresie od 100% nawet do 1% strumienia świetlnego. We wnętrzach gdzie odwzorowanie koloru odgrywa dużą rolę może okazać się, że na co dzień wystarczające CRI>80 to za mało. Dlatego w takich miejscach jak biura projektowe, gabinety lekarskie czy ekskluzywne salony mody cenna będzie możliwość, którą dają niektóre kolekcje opraw LED – w tym SQUARES 50 LED – czyli odwzorowanie koloru nawet do CRI>97. Oprawy LED charakteryzują się też niskim poborem energii i długą żywotnością, dzięki czemu można cieszyć się światłem wysokiej jakości przez długie lata.   

^